לימודים לתארים מתקדמים בטכניון

לימודים לתארים מתקדמים מתקיימים בטכניון החל משנת 1948, ובית הספר ללימודים לתארים מתקדמים נוסד רשמית ב- 1956. הלימודים לתואר שני ושלישי מתקיימים כמעט בכל היחידות האקדמיות בטכניון. מאז הקמתו הכשיר בית הספר כ-22,230 בעלי תואר מגיסטר וכ-5,300 בעלי תואר דוקטור בהנדסה, מדעים, ארכיטקטורה, רפואה והוראה.

כדאי ללמוד בטכניון. דרישות הקבלה לבית הספר לתארים מתקדמים בטכניון גבוהות והסטודנטים המתקבלים הם מהמצטיינים בארץ, הלימודים בטכניון מאתגרים מאד והרמה האקדמית גבוהה. ייתכן גם שתצטרכו להשלים וללמוד כמה קורסים, אבל כדאי להתאמץ ולהיות תלמיד וחבר בקהילת החוקרים של אחת מאוניברסיטאות המחקר המעולות בעולם. בדירוגי האוניברסיטאות הטכניון מדורג גבוה ובוגרי הטכניון הובילו את ישראל להיות ״the startup nation״. רבים מהיזמים של חברות ההזנק המוצלחות הם בוגרי הטכניון, ובחברות ההייטק המבוססות בוגרי הטכניון מועדפים על פני בוגרי שאר האוניברסיטאות בארץ. יתר על כן, הבוגרים מהווים את שדרת ההנהלה והפיתוח של הכלכלה בארץ והם הטביעו את חותמם על כל תחומי החיים במדינת ישראל.

כסטודנט/ית תוכל/י ללמוד מחוקרים מהמובילים בתחומם בעולם ולהיחשף ולהיות שותפ/ה למחקרים פורצי דרך. לסטודנטים המקדישים זמן מלא ללימודי התואר השני המחקרי (מגיסטר למדעים-MSc) והדוקטור (דוקטור לפילוסופיה (PhD מציע בית הספר לתארים מתקדמים ע"ש ג'ייקובס תנאים משופרים, מספר גדול של מלגות (מהטובות בארץ), מלגות הצטיינות ופרסים, מעונות בקמפוס הירוק ומימון השתתפות פעילה בכנסים בחו"ל.

תארים מוענקים:

מגיסטר למדעים (עם תזה)
Master of Science
MSc
מגיסטר להנדסה
Master of Engineering
ME
דוקטור לפילוספיה
Doctor of Philosophy
PhD

לימודים לתואר מגיסטר

מגיסטר למדעים (MSc)

הלימודים לתואר "מגיסטר למדעים" (עם תזה) מעניקים לסטודנט ידע רחב ורמה גבוהה של מומחיות בתחום מסוים ולסטודנט נפתח צוהר לעולם המחקר. הסטודנט נדרש ללמוד מקצועות לפי תכנית ייחודית, ולבצע מחקר, פרויקט הנדסי או עבודת גמר.  המחקר או הפרויקט לתואר המגיסטר יכולים להיות עיוניים או ניסויים, להתמקד בחקירה של תופעות ייחודיות במדע טהור או שימושי, או להציג גישה מעשית יותר בתכן הנדסי או בתהליכי ייצור.

מגיסטר להנדסה (ME)

התואר "מגיסטר להנדסה" הוא תואר ללא תזה ומוצע כמעט בכל הפקולטות ההנדסיות.  תואר מגיסטר ללא תזה מוצע גם בחלק מהיחידות הלא-הנדסיות, כדוגמת תכנון ערים ואזורים, ומנהל עסקים, ובמקרה זה אינו נקרא "מגיסטר להנדסה" אלא "מגיסטר ל… [שם התחום]".  תואר זה כולל לימוד מקצועות בלבד ועבודה סמינריונית מוגבלת.

דרישות סף להגשת מועמדות לתואר מגיסטר

 • יכולים להגיש מעומדות בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בארץ או בחו"ל אשר ממוצע הציונים שלהם אינו נופל מ-75 (או מקביל לכך). לכל יחידה זכות לקבוע סף גבוה מהסף המינימלי.
 • מועמדים שלמדו בחו"ל ורוצים להגיש מועמדות לפקולטות: ה. חשמל, ה. מכונות, פיסיקה וכימיה נדרשים להיבחן בבחינת ה-GRE הכללי, קוד הטכניון לבחינה: 0343.
 • מועמדים לפקולטות מדעיות צריכים למצוא מנחה לפני הגשת המועמדות. דרישה למציאת מנחה לפני הדיון במעומדות קיימת לפקולטות נוספות, אנא קראו החומר המופיע באתר ביה"ס תחת "תכניות לימודים".
 • מועמדים שלמדו בחו"ל ובעלי אזרחות ישראלית נדרשים לעבור בחינה בעברית לפני קבלתם ללימודים.
  ניתן לראות את הספים הנדרשים לכל יחידה אקדמית בקישור: יחידות אקדמיות, תכניות לימודים, סילבוסים ומנחים.
  לפרטים נוספים ניתן לעיין בתקנות בית הספר לתארים מתקדמים.

דוקטור לפילוסופיה (PhD)

תואר דוקטור PhD)), הוא התואר האקדמי הגבוה ביותר המוענק בטכניון לאחר השלמת עבודת מחקר בהיקף משמעותי ולאחר הגעה לרמה מקצועית המאפשרת פעילות מחקרית עצמאית ברמה גבוהה. הלימודים לתואר דוקטור לפילוסופיה נמשכים בין שלוש לארבע שנים ובדרך כלל מחייבים הקדשת זמן מלא בטכניון. הסטודנטים מקדישים את זמנם בעיקר למחקר, ומשתתפים בסמינרים על נושאים מתקדמים ובקורסים על פי תכנית לימודים אישית. בתום השנה הראשונה להשתלמותם הם נדרשים להגיש הצעת מחקר ("תיאור תמציתי") על נושא מחקרם ולעבור את בחינת המועמדות. בבחינה זו עליהם להוכיח את יכולתם לבצע מחקר עצמאי ומקורי בנושא שבחרו. בשנה האחרונה להשתלמותם על הסטודנטים להציג את עבודתם בסמינר פקולטי, להגיש את החיבור על מחקרם ולעמוד בבחינת הגמר הנערכת בעל-פה.

בטכניון מתקיימים ארבעה מסלולים של לימודים ומחקר לקראת התואר "דוקטור לפילוסופיה" (Ph.D):

המסלול הרגיל

המסלול המקובל, בו לומדים מרבית הסטודנטים לקראת תואר דוקטור. מיועד לבוגרי תואר שני מחקרי ברמה גבוהה. הסטודנטים מקדישים את מירב זמנם למחקר ונדרשים ללמוד מספר מצומצם של קורסים.

המסלול הישיר

סטודנטים לתואר מגיסטר בנתיב מחקרי שהוכיחו כשרון ומצויינות במחקר והגיעו לממוצע גבוה בקורסים ונושא המחקר שלהם ניתן להרחבה להיקף הנדרש לעבודת דוקטור, יכולים לעבור למסלול הישיר לדוקטור, אם המנחה והוועדה לתארים מתקדמים ביחידה ממליצים על כך. לאחר המעבר, יוסב מעמד הסטודנט מסטודנט לתואר מגיסטר לסטודנט לתואר דוקטור, משך ההשתלמות יוארך, ותתווסף דרישת נקודות לתואר בהיקף שייקבע ע"י היחידה.

ניתן לבצע מעבר לדוקטור ישיר באותה יחידה בלבד בה הסטודנט רשום ועם אותם מנחים.

­המסלול המשולב

מסלול מצויינות המיועד לסטודנטים בעלי נתונים אקדמים טובים מאד בתואר הראשון, לאחר שתואמה הנחיה עם חבר/ת סגל וכאשר היחידה האקדמית זיהתה בהם פוטנציאל למצויינות בתחום המחקר. הסטודנטים יתקבלו לתואר מגיסטר אך ייועדו מראש למעבר לתואר דוקטור בשלב מוקדם של לימודיהם. לאחר המעבר, יוסב מעמד הסטודנט מסטודנט לתואר מגיסטר, לסטודנט לתואר דוקטור, משך ההשתלמות יוארך ותתווסף דרישת נק' לתואר בהיקף שייקבע ע"י היחידה.

ניתן לבצע את המעבר המתואר מגיסטר לתואר דוקטור במסגרת המסלול המשולב באותה יחידה בלבד ועם אותם מנחים.

המסלול המיוחד

מסלול מצויינות המיועד למועמדים בעלי תואר ראשון מדעי או הנדסי, שסיימו את התואר הראשון בהצטיינות (ממוצע 90 לפחות), או שהיו מצטייני נשיא ב-4 הסמסטרים האחרונים ללימודים, והפגינו יכולת מחקרית יוצאת דופן כבר בלימודי התואר הראשון.

דרישות סף להגשת מועמדות לתואר דוקטור

 • יכולים להגיש מועמדים בעלי תואר שני מחקרי מהטכניון או ממוסד אקדמי מוכר מהארץ או מחו"ל, אשר ממוצע הציונים שלהם והציון בעבודת התזה אינו נופל מ-80. לכל יחידה זכות לקבוע סף גבוה מהסף המינימלי.
 • מועמדים לתואר ד"ר נדרשים למצוא מנחה לפני הגשת מועמדות ולהגיש שני מכתבי המלצה; אחד מהמנחה לתזה בתואר שני. בחלק מהפקולטות דרישות מעבר לכך, מומלץ לברר עם רכזת לימודים מתקדמים ביחידה האקדמית, אם ומהן דרישות היחידה האקדמית מעבר לדרישות ביה"ס.
 • מועמדים שלמדו בחו"ל  – נא לקרוא המופיע בקישור באתר באנגלית.
 • בוגרי תארים שניים לא מחקריים המעוניינים בלימודים לתואר דוקטור, אנא קראו את המידע המופיע תחת "מחקר גישוש".
  ניתן לראות את הספים הנדרשים לכל יחידה אקדמית בקישור: יחידות אקדמיות, תכניות לימודים, סילבוסים ומנחים.
  לפרטים נוספים ניתן לעיין בתקנות בית הספר לתארים מתקדמים.